HG 10 Bar
Description
The HG-10 Women’s Bar has excellent “whip” and good spin making it suitable for lifts requiring a more flexible bar than our HDr and HDs. The softer knurl will be easy on the hands and shins when performing Olympic/CrossFit® style lifts.
Rebar offers three HG 10 bar options:
HG-10A
Our most durable 25 mm bar, made with a proprietary alloy steel and eight needle bearings. The HG 10A is covered with our Lifetime warranty.
HG-10B
Smooth and reliable, made with eight needle bearings. Suitable for both CrossFit® type training and general gym usage.
HG-10C
Our most reliable and dependable 25 mm bushing bar. Four composite bushings give this bar exceptionally smooth rotation. Suitable for both CrossFit® type training and general gym usage.
Specifications
| Length | 2010 mm |
| Shaft Coating | Hard Chrome |
| Sleeve Coating | Hard Chrome |
| Bar Spin | Good |
| Whip | Very Good |
| Diameter | 25 mm |
| Weight | 15 kg |
| Sleeve Length | 330 mm |
| Centre Knurl | No |
| Knurl | Medium |
| Markings | Dual |
| Tensile Strength | 190K PSI |
| Static Test | NA |
| Source | Made at Rebar |
Frequently Bought Together
Related Products
-
Bar Racks
Vertical Bar Stand
Vertical Bar Stand
The vertical bar stand is a space saving storage solution for Olympic and specialty bars. Fits into gym corners or between rigs and racks.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Features2, Specifications -
Bar Racks
Bar Wall Rack
Bar Wall Rack
Our space saving bar wall rack provides easy access to your bar.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Features2, Specifications -
Strength
Premium Urethane Bumper
Premium Urethane Bumper
Urethane Bumper Plates are made with premium quality German urethane and a solid, one piece, steel hub. These “dead drop” bumpers are the highest quality urethane bumper plates on the market.
Categories: Strength, Bumpers Tags: Product Range, Features -
Strength
Lock Collars
Lock Collars
The 50 mm nylon resin Olympic Lock Grip Collars are made to fit standard sized Olympic bars. A lever design ensures weights are securely in place during exercise. Sold in pairs.
Categories: Strength, Bars and Collars Tag: Product Range2 -
Performance
Flat Bench 108
Flat Bench 108
The standard three point based utility flat bench features a wide steel base that can withstand heavy loads. The flat bench is useful for dumbbell and barbell exercises as well as ab and hip thrust exercises. Wheels and handle grip make it easy to move around the gym.
Categories: Performance, Benches Tags: Specifications, Features2




