NT Curl Bar
Description
Our NT Curl Bar is a budget priced, introductory level Curl Bar. These bars were designed for the vertical market and lower usage facilities.
This product was not manufactured by Rebar.
Specifications
| Length | 1230 mm |
| Shaft Coating | Decorative Chrome |
| Sleeve Coating | Decorative Chrome |
| Sleeve Rotation | Brass Bushings |
| Diameter | 30 mm |
| Weight | 11 kg |
| Sleeve Length | 177 mm |
| Knurl | Medium Diamond |
| Tensile Strength | NA |
| Source | Nantong |
Frequently Bought Together
Related Products
-
Strength
Lock Collars
Lock Collars
The 50 mm nylon resin Olympic Lock Grip Collars are made to fit standard sized Olympic bars. A lever design ensures weights are securely in place during exercise. Sold in pairs.
Categories: Strength, Bars and Collars Tag: Product Range2 -
Performance
Flat Bench 108
Flat Bench 108
The standard three point based utility flat bench features a wide steel base that can withstand heavy loads. The flat bench is useful for dumbbell and barbell exercises as well as ab and hip thrust exercises. Wheels and handle grip make it easy to move around the gym.
Categories: Performance, Benches Tags: Features2, Specifications -
Strength
Urethane Patent Plate
Urethane Patent Plate
Urethane Plates NA are manufactured with a thick, durable, and odourless urethane covering. Designed with an attractive textured finish that will help reduce wear and tear.
Categories: Strength, Plates Tags: Product Range, Features



