HG 50 Bar
Description
Olympic lifts are common in Crossfit® and the Olympic bar has in the past been the best match. We have developed the HG-50 with this in mind, ensuring reliable sleeve rotation and a moderate amount of bar whip for these lifts, however we’ve removed the center knurling creating a more passive neck friendly bar.
Specifications
| Length | 2200 mm |
| Shaft Coating | Hard Chrome |
| Sleeve Coating | Hard Chrome |
| Sleeve Rotation | Graphite Bushings |
| Bar Spin | Good |
| Whip | Good |
| Diameter | 28.5 mm |
| Weight | 20 kg |
| Sleeve Length | 416 mm |
| Centre Knurl | No |
| Knurl | Medium |
| Markings | Dual |
| Tensile Strength | 190K PSI |
| Static Test | 1000 kg |
| Source | Made at Rebar |
Frequently Bought Together
Related Products
-
Bar Racks
Vertical Bar Stand
Vertical Bar Stand
The vertical bar stand is a space saving storage solution for Olympic and specialty bars. Fits into gym corners or between rigs and racks.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Features2, Specifications -
Bar Racks
Bar Wall Rack
Bar Wall Rack
Our space saving bar wall rack provides easy access to your bar.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Specifications, Features2 -
Strength
Premium Urethane Bumper
Premium Urethane Bumper
Urethane Bumper Plates are made with premium quality German urethane and a solid, one piece, steel hub. These “dead drop” bumpers are the highest quality urethane bumper plates on the market.
Categories: Strength, Bumpers Tags: Product Range, Features -
Strength
Lock Collars
Lock Collars
The 50 mm nylon resin Olympic Lock Grip Collars are made to fit standard sized Olympic bars. A lever design ensures weights are securely in place during exercise. Sold in pairs.
Categories: Strength, Bars and Collars Tag: Product Range2 -
Performance
Flat Bench 108
Flat Bench 108
The standard three point based utility flat bench features a wide steel base that can withstand heavy loads. The flat bench is useful for dumbbell and barbell exercises as well as ab and hip thrust exercises. Wheels and handle grip make it easy to move around the gym.
Categories: Performance, Benches Tags: Specifications, Features2




