Cerakote 28 Bar
Description
Cerakote is a thin polymer ceramic corrosion resistant coating. Highly rust resistant, Cerakote coatings are more durable than most commonly used bar finishes such as hard chrome, black oxide, and zinc. Cerakote coatings do not affect the bar grip or knurling. High quality 28mm bars come with a Cerakote finished shaft.
Rebar offers three 28 mm Cerakote bar options:
CJ-28A
Our most durable bar, made with a proprietary alloy steel and eight needle bearings. The CJ-28A is covered with our Lifetime warranty.
CJ-28B
Smooth and reliable, made with eight needle bearings. Suitable for both Cross Fit type training and general gym usage.
CC-28
Our most reliable and dependable bushing bar. Four composite bushings give this bar exceptionally smooth rotation.
All three of the above bars share the same specifications shown below.
Specifications
| Length | 2200 mm |
| Shaft Coating | Cerakote |
| Sleeve Coating | Hard Chrome |
| Bar Spin | Fast |
| Whip | Very Good |
| Diameter | 28 mm |
| Weight | 20 kg |
| Sleeve Length | 416 mm |
| Centre Knurl | No |
| Knurl | Medium |
| Markings | Dual |
| Tensile Strength | 190K PSI |
| Static Test | 1000 kg |
| Source | Made at Rebar |
Cerakote finishing is done by an outside vendor. Contact us for customized options and MOQs.
Frequently Bought Together
Related Products
-
Bar Racks
Vertical Bar Stand
Vertical Bar Stand
The vertical bar stand is a space saving storage solution for Olympic and specialty bars. Fits into gym corners or between rigs and racks.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Features2, Specifications -
Bar Racks
Bar Wall Rack
Bar Wall Rack
Our space saving bar wall rack provides easy access to your bar.
Categories: Bar Racks, Storage Tags: Features2, Specifications -
Strength
Premium Urethane Bumper
Premium Urethane Bumper
Urethane Bumper Plates are made with premium quality German urethane and a solid, one piece, steel hub. These “dead drop” bumpers are the highest quality urethane bumper plates on the market.
Categories: Strength, Bumpers Tags: Product Range, Features -
Strength
Lock Collars
Lock Collars
The 50 mm nylon resin Olympic Lock Grip Collars are made to fit standard sized Olympic bars. A lever design ensures weights are securely in place during exercise. Sold in pairs.
Categories: Strength, Bars and Collars Tag: Product Range2 -
Performance
Flat Bench 108
Flat Bench 108
The standard three point based utility flat bench features a wide steel base that can withstand heavy loads. The flat bench is useful for dumbbell and barbell exercises as well as ab and hip thrust exercises. Wheels and handle grip make it easy to move around the gym.
Categories: Performance, Benches Tags: Specifications, Features2




